Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Cenniki do pobrania
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Blog kategorie
Koszt budowy domu z drewna - piękno, które się opłaca!
Koszt budowy domu z drewna - piękno, które się opłaca!

Koszty budowy domów z każdym rokiem szybują w górę. Rosną ceny materiałów, robocizny, transportu i dosłownie każdego innego elementu. Inflacja także tutaj nie pomaga. W związku z tym zwykły murowany dom, w zależności od projektu, może kosztować od wbicia łopaty po zamknięcie drzwi kluczem nawet pół miliona złotych. Oczywiście, do stanu deweloperskiego wystarczy około 300 tysięcy. Kwoty te dla wielu są nie do przeskoczenia. Jednak spełnianie marzeń wcale nie musi być dla ciebie nieosiągalne. Jeżeli dobrze przeanalizujesz sytuację, to możesz zaoszczędzić nawet połowę tej kwoty bez strat na jakości. Jak to możliwe? Koszt budowy domu z drewna jest po prostu niższy.

 

Budowa domu z drewna - czym się różni od tradycyjnej?

Domy z drewna często są stawiane z prefabrykatów, czyli dużych elementów składanych na halach produkcyjnych. Taka zabudowa wygląda trochę jak stawianie budynku z klocków. Osobno przyjeżdżają ściany i elementy nośne. Są one składane na miejscu i w ciągu kilkudziesięciu godzin twoim oczom ukazuje się kompletna bryła domu. To jest nie do osiągnięcia przy konstrukcji murowanej. Jest także wiele elementów wspólnych. Podobnie wygląda montaż okien i drzwi. Fundamenty wylewa się także w podobny sposób, choć ich konstrukcja jest nieco inna. Murowany także musi być komin, ale to przecież oczywiste. 

 

Budowa domu z drewna - realne koszty

Jeżeli weźmiemy pod uwagę koszty budowy domu do stanu deweloperskiego, to ten drewniany może kosztować nawet o połowę mniej przy podobnej powierzchni. Niestety, nie da się jednoznacznie powiedzieć jaki jest konkretny stosunek ceny za metr powierzchni, dlatego, że może to różnie wyglądać przy różnych projektach. Ponad 100 metrów kwadratowych domu z drewna będzie cię kosztować około 150 tysięcy złotych. Podobny budynek wykonany z pomocą murarzy to koszt 300 tysięcy.

 

Koszty po budowie - o czym musisz pamiętać?

Dom z drewna nieustannie pracuje. Taka jest specyfika tego materiału, że pozostaje żywy po zakończeniu budowy. Wiąże się to z impregnacją i dbałością o elementy konstrukcyjne domu. Niektóre belki z czasem będą wymagały ponownego malowania, a nawet wymiany. To naturalna kolej rzeczy. Warto też zatroszczyć się o dobrą jakość materiałów, z których powstawały prefabrykaty. Nie ma sensu żebyś na tym oszczędzał, ponadto miej w pamięci to, że taki dom już i tak jest znacząco tańszy niż jego murowany odpowiednik. Odpowiednio zadbany budynek drewniany będzie ci służyć latami, a używając odpowiednich środków ochrony zabezpieczysz się także przed awariami, insektami i pożarami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl