Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Cenniki do pobrania
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Blog kategorie
Jak połączyć elementy drewniane? Poznaj popularne sposoby na łączenie drewna konstrukcyjnego!
Jak połączyć elementy drewniane? Poznaj popularne sposoby na łączenie drewna konstrukcyjnego!

Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, który równie doskonale sprawdza się w pokaźnych, jak i niewielkich konstrukcjach. Zarówno tradycyjne, jak i nowoczesne budownictwo uznaje łączenie drewna konstrukcyjnego za jedną z najważniejszych technik budowlanych. Na co dzień stosuje się ją między innymi w elementach budownictwa szkieletowego czy w więźbie dachowej. Jak połączyć drewno? Przedstawiamy kilka najpopularniejszych technik, które warto znać!

 

Łączenie drewna konstrukcyjnego – tradycyjne połączenia ciesielskie

Techniki ciesielskie obejmują wiele sposobów tradycyjnego łączenia drewna konstrukcyjnego. Metody te polegają na wykonaniu odpowiednich wcięć w elementach, które mają zostać ze sobą połączone. Do najczęściej stosowanych technik zaliczyć można metodę na czop, na zakładkę prostą, na wrąb czy na jaskółczy ogon. Warto jednak pamiętać, że wykonanie tego typu połączeń wymaga bardzo dużej precyzji, dlatego na co dzień stosowane są one głównie przez profesjonalistów.

 

Jak łączyć drewno konstrukcyjne?

Współcześnie w łączeniu drewna konstrukcyjnego najczęściej stosuje się łączniki zwane okuciami ciesielskimi lub okuciami budowlanymi. Są to płaskie, perforowane płytki wykonane z solidnej stali ocynkowanej lub nierdzewnej. W zależności od specyfiki konstrukcji wykorzystuje się łączniki o zróżnicowanych kształtach – ich najpopularniejszym przedstawicielem jest klasyczny kątownik.

 

Łączniki metalowe i drewniane

W łączeniu drewna konstrukcyjnego stosuje się również rozmaite łączniki, takie jak gwoździe, wkręty czy śruby. Te ostatnie wykorzystywane są np. w konstrukcjach przestrzennych, takich jak szkielety domów drewnianych czy więźby dachowe.

 

Łączenie drewna a kleje

W łączeniu drewna konstrukcyjnego pomocne mogą okazać się również specjalistyczne kleje, np. kleje strukturalne na bazie żywic epoksydowych. Są one stosowane również do wypełniania pęknięć i szczelin lub spajania elementów uszkodzonych.

 

Który sposób łączenia drewna konstrukcyjnego wybrać?

Metoda łączenia drewna powinna być przede wszystkim dopasowana do specyfiki konstrukcji. Współcześnie najczęściej stosuje się płytki i taśmy perforowane. Chętnie wykorzystywane są również kątowniki, knagi, wsporniki belek czy słupów.

Jak widzisz, istnieje wiele technik łączenia drewna konstrukcyjnego. Warto jednak pamiętać, że w przypadku masywnych konstrukcji, takich jak szkielety domów czy więźby dachowe, wybór i wykonanie łączeń najlepiej pozostawić profesjonalistom.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl