Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Cenniki do pobrania
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30
Blog kategorie
Dom murowany czy drewniany? Porównujemy trwałość, czas budowy i koszty!
Dom murowany czy drewniany? Porównujemy trwałość, czas budowy i koszty!

Coraz więcej rodzin decyduje się na dom za miastem. Nie można się dziwić – cisza, spokój i bliskość natury są wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla posiadaczy samochodów. Jeśli i Ty masz okazję stać się właścicielem posiadłości na wsi, koniecznie sprawdź jaki dom – drewniany czy murowany postawić. Pomimo powszechnego przekonania o wyższości budynków jednorodzinnych z pustaka, te z bali cieszą się wciąż rosnącą popularnością. Zatem – jak jest naprawdę?

 

Drewniany, czy murowany? Oto jest pytanie!

Niestety – niełatwe. Zwłaszcza że, być może udzielona odpowiedź będzie wiązała się z podjęciem niestandardowych decyzji. Chociaż w katalogach projektów gotowych budynków niemal wszystkie propozycje stanowią domy murowane, te drewniane także mają swoje zalety. A w dodatku – wcale nie gorsze. Z czego więc wynika powszechne przekonanie, że mury są lepsze? Przede wszystkim – z ich pozornie wyższej trwałości. A jak jest naprawdę? Poddaliśmy ocenie trzy kluczowe aspekty, które pomogą podjąć Ci decyzję, który dom – drewniany czy murowany jest właśnie dla Ciebie!

 

Mury czy drewno? Co ma większą trwałość?

Powszechnie przyjęło się, że mury. W praktyce okazuje się jednak, że także drewnianym domom nie można odmówić tej właściwości. Co ciekawe – dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, stosowanym w zakresie budownictwa, budynki wykonane z w tej technologii mogą w niezmienionym stanie przetrwać nawet kilkaset lat! Warunkiem jest jednak nie tylko wybór najlepszych materiałów, ale także – systematyczna troska o ich kondycję.

 

Co ciekawe – w sytuacji, gdy budując dom, postawisz na oszczędności, wybierając gorsze jakościowo materiały, niezależnie od tego, czy budujesz dom drewniany, czy murowany, możesz mieć pewność – osłabisz trwalość budynku już na początku, a on sam nie przetrwa próby czasu.

 

Czas budowy – sprawdź, gdzie wprowadzisz się szybciej!

Dom można budować kilka lat lub kilka... miesięcy! Jeśli zależy Ci na czasie, zdecydowanie rozsądniejsza będzie budowa domu drewnianego. W przypadku realizacji takiego projektu prace mokre obejmują wyłącznie przygotowanie fundamentów, które z uwagi na całkowitą masę konstrukcji są węższe, dlatego możesz je rozpocząć niemal o każdej porze roku! Nie bez znaczenia jest rodzaj domu drewnianego – szybciej niż z bali postawisz dom szkieletowy. Najdłużej bez wątpienia będą trwały prace nad domem murowanym – tutaj stan surowy otwarty powinien stać około sześciu miesięcy przed podjęciem kolejnych prac.

 

Koszt budowy

Całkowity koszt budowy domu dla wielu przyszłych właścicieli ma ogromne znaczenie. Także przy podejmowaniu decyzji, jaki dom – murowany czy drewniany postawić, koszty są brane pod uwagę. Co ciekawe – te okazują się na ogół niemal identyczne! A co wpływa na ostateczną kwotę, z którą musisz się liczyć? Koszt działki, materiałów i robocizny. O Ile w przypadku domu drewnianego oszczędzasz na przykład na fundamentach, o tyle droższa, z uwagi na ciągle mniejszą popularność, będzie robocizna.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl